top of page

7 tévhit az időskori szexről

A nyugati kultúrában többnyire a fiatalsághoz kapcsolják a szexet. A média azt sugallja: olyan örömök ezek, amelyekből az idősebbek kirekesztődnek. Csak addig kap valaki belépőjegyet az örömök birodalmába, amíg fiatal, szabad, és független életet él.

Tévedés! – A kor nem akadálya az örömöknek – nyugtat meg . – Az idősebbeknek ugyanúgy lehetnek igényeik, és élhetnek teljesen kiegyensúlyozott életet, amelybe az élvezetes szex is beletartozik.

Sokan éppen középkorukra érik el a szexuális kiegyensúlyozottságot. Sok nő csak negyvenen túl vagy akár tíz évvel később talál magára szexuálisan. Az aggodalom, hogy elég jók-e, tudnak-e teljesíteni, és a bizonyítási kényszer sokakból elmúlik, amikor idősebbek lesznek.

És a férfiak? Az erekciót segítő új szerek csak részei a megoldásnak, mivel a korral járó tapasztalat és önbizalom sok férfinak segít a szex új dimenzióit felfedezni. – Amikor egy férfi idősebb lesz, megszabadul a teljesítményközpontú és "technikai" szextől, a szexualitását sokkal inkább lelki-érzelmi jellegűnek éli meg, mint korábban.

A korral járó változások gyakran megnehezítik a nemi életet. A férfiaknál gyakori rendellenesség, hogy valamely betegség miatt nem megfelelő az erekció. A nők pedig azt panaszolják el a nőgyógyásznak, hogy az aktus fájdalommal jár. Ezek a problémák azonban viszonylag könnyen kezelhetők. A szexuális gondok oka gyakran „nyaktól felfelé” található. Hozzáállásunk és előítéleteink – valamint a bennünket körülvevők – túl gyakran leszűkítik a lehetőségeket.

Az alábbiakban szakértők cáfolnak meg hét, az idősebb kori szexszel kapcsolatos tévhitet.

1. A szex és a nemi vágy szégyellni való Fiatalságot idealizáló kultúránkban az ötvenen túliak szexualitása szinte tabutéma. A szex az ifjaké: a csúnyáknak, időseknek és gyengéknek nem kellene foglalkozniuk vele.

Az emberek zöme nem tud megbékélni a saját testével. A nők szépségük elvesztésén sopánkodnak, és nem örülnek az évek folyamán megváltozott testüknek: „Kinek kell egy ilyen petyhüdt nő?”

A merevedési gondokkal küszködő férfiak pedig könnyen elveszítik önbecsülésüket: „Nem vagyok én már jó semmire.”

A felmérések szerint a változás ideje körül a nők mintegy 20-25 százaléka tapasztal pszichoszexuális zavarokat és a szexuális késztetés csökkenését. Az idősödő férfiak a nőknél tovább őrzik meg a szex iránti érdeklődésüket, mert kultúránk az idősebb férfiak szexuális igényeit jobban elfogadja. Az erekciót segítő új szerek eddig nem látott lehetőségeket kínálnak az őszülő urak nemi életéhez.

A nőkre a szerepükkel kapcsolatos nyomás nehezedik. – Például az anyasággal összefüggő sokféle elvárás és szerep is nagy súllyal nehezedik egy nőre – mondja Emas. – És vajon lehet egy nagymama egyben szenvedélyes és erotikus nő?

Persze hogy lehet!

2. A vágy megszűnik, amikor a hormonműködés megváltozik A menopauza idején a női hormon, az ösztrogén termelődése fokozatosan csökken, majd teljesen megszűnik. Ez azonban nem csökkenti a szexuális késztetést, sőt gyakran épp ellenkező a helyzet. Amikor a női hormon termelődése leáll, a petefészkek továbbra is előállítják a férfihormont, azaz a tesztoszteront. – Így a tesztoszteron kezd dominálni – mondja Kajan. – Az idősödő nőknél ez erősítheti a szexuális késztetést.

Bár az ösztrogéntermelődés lassulása nem csökkenti a nemi vágyat, maga a menopauza szexuálisan passzívvá teheti a nőket. A jelenségnek legtöbbször mentális oka van. – Az idősödő nőknek sokszor problematikus a viszonya a saját testükkel. A reklámok világa a fiatal női testet mutatja és idealizálja. Ám minden életkorban fontos, hogy a nők vonzónak és kívánatosnak érezzék magukat. El kell fogadniuk a testüket. Ezzel gyakran vissza is tér a szexuális késztetés.

A menopauza férfi megfelelője, az andropauza, vagyis a tesztoszterontermelődés csökkenése negyvenéves kor után kezdődik, de tényleges tünetei hatvanéves kor körül jelentkeznek. – Ennek a női menopauzáéhoz hasonló jelei lehetnek: verejtékezés, depresszió, a munkabeli hatékonyság csökkenése és a koncentrálóképesség gyengülése, A hormonműködés megváltozása a nemi életben is megmutatkozik. Az első tünet a szexuális késztetés csökkenése. A férfiak kezdik kerülni a párjukat, nem kezdeményeznek, és úgy tesznek, mintha nem vennék észre a partnerük jelzéseit. Az a legrosszabb, amikor a párok közötti bensőségesség minden szinten megsínyli ezt.

Bár a tesztoszteronszint csökkenése gyengíti a szexuális késztetést, egyénenként óriásiak a különbségek. Egyes betegségeknek, mint a prosztata-rendellenesség és a magas vérnyomás, nagyobb hatásuk lehet ebből a szempontból, mint a férfi nemihormon-szintek csökkenésének. A dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a feszültség és a stressz ugyancsak csökkenti a késztetést.

Az utóbbi években a tesztoszteronpótló kezelések a férfiaknál is inkább bevett gyakorlattá váltak, pl zselét amit a bőrbe kell beledörzsölni reggel.

3. Az erekciós problémák a korral járnak Minden férfinak vannak alkalmanként merevedési zavarai, ennek valószínűsége a korral nő. – Egy 20 országban végzett felmérés azt mutatta ki, hogy az erekciós zavarok többé-kevésbé egyforma gyakorisággal jelentkeznek szerte a világon – mondja Lukkarinen. A 40 és 70 év közötti férfiak körülbelül 35 százaléka küszködik potenciaproblémákkal. Minél idősebbek, annál gyakoribb ez a rendellenesség.

Az erekciós zavar gyakran nem a korral, hanem az életvitellel összefüggő probléma

Az erekciós zavar azonban nem a korral jár, hanem rendszerint valamilyen betegség van a háttérben. A felmérések szerint a problémák 75 százaléka valamilyen szervi okra, 25 százaléka pedig pszichés tényezőkre vezethető vissza. – Az érintett férfiak zöme cukorbeteg, szívkoszorúér-betegsége vagy magas vérnyomása van. A tartós depresszió szintén hajlamosít az erekciós rendellenességekre.

Az erekciós zavar gyakran az életvitellel is összefügg. A dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a kevés testmozgás, az elhízás és a magas koleszterinszint közvetlen hatással van a teljesítőképességre. A stressz is sokszor okoz erekciós problémákat.

Az erekciós zavarok sokféle módon kezelhetők. A sidenafil világszerte a legközismertebb erekciós gyógyszer, de vannak más, hatékony készítmények is. – Ezek vénykötelesek, és lényegében ugyanaz a hatásmechanizmusuk – mondja Lukkarinen. – Kiváló készítmények, és kevés a mellékhatásuk, legfeljebb enyhe fejfájást és gyomorégést okozhatnak.

Sokan használnak például egy olyan készítményt, amelyet egy pipetta segítségével a húgycsőbe juttatnak. A vákuumpumpa és az erekciós gyűrű hatékony, gyógyszermentes megoldás. Miután a férfi az erekciós pumpával elérte az erekciót, erekciós gyűrűvel is fenntartja az erekciót.

A súlyos erekciós zavar műtéttel is kezelhető, amelynek során állítható implantátumot ültetnek be a péniszbe. – Nyugalmi állapotban ez egy láthatatlan protézis. A herezacskóban lévő pumpa segítségével érhető el az erekció. A pénisz érzékenysége és az orgazmusképesség ez esetben is megmarad.

Ha az idősödő férfinak nincsenek potenciaproblémái, az erekciója akkor is más lesz, mint huszonévesen. Ifjúkorban az erekció sokszor már akkor bekövetkezik, ha „csak rágondol”, de ahogy idősödik, egyre több ingerlésre, simogatásra van szüksége. Az idősebbeknél lassabban indul el, de gyakran tovább is tart.

4. Az aktus nehézkes és fájdalmas Az aktus sok nő számára a szó szoros értelmében fájó pont. A valaha élvezetes szex az évek múltával kellemetlenné válik, ez pedig csökkenti a nő késztetését. – A hüvely nyálkahártyájának kiszáradása tipikus probléma. Amikor az ösztrogéntermelődés csökken, majdnem minden nő nyálkahártyája érzékeny lesz.

A fájó nyálkahártya kezelésére ösztrogénkészítmények állnak rendelkezésre, például olyan hüvelykúpok és a krémek, melyek recept nélkül kaphatók a patikákban. Az ilyen készítményeknek csak ritkán van mellékhatásuk

Egy másik lehetőség az Estring hüvelygyűrű. – A hüvelybe kell helyezni, és egy kis mennyiségű ösztrogén folyamatosan átszivárog a felületén, így helyileg fejti ki hatását. A gyűrűt évente négyszer kell cserélni, és folyamatosan bent hagyható a hüvelyben.

Ha valaki nem akar ösztrogénkészítményt használni, számos síkosító krém és olaj áll rendelkezésére.

5. Sok betegség gátolja a nemi életet A cukorbetegség, a magas vérnyomás, a stroke, a szív- és érrendszeri betegségek, a prosztata-rendellenességek, egyes izombántalmak, a szklerózis multiplex és a gerincvelő-sérülések gátolják, hogy az ember uralja a testét. Ezen betegségek esetén sem kell lemondani a szexről. A pároknak nyíltan és őszintén meg kell beszélniük, mik az igényeik, mit szeretnének, például új pozitúrákat tanuljanak meg.

A betegségek a két fél szerepét is megváltoztathatják. Amikor egyikük beteg lesz, a házasság könnyen ápoló kapcsolattá válhat. A beteg ember hajlamos a saját bajába temetkezni, és úgy érezni, hogy már nem kívánatos. Másrészt a megbetegedett fél Még a szívkoszorúér-betegség és a szívinfarktus utáni állapot is csak ritkán akadálya az aktusnak. A probléma sokszor a hozzáállás: a betegség félelmet, bátortalanságot és depressziót vált ki mindkét félből.

6. Az időseknek nincs orgazmusuk Az évek múlásával a vérkeringés gyengül, és a nemi szervek érzékenysége csökken. A férfiaknak és a nőknek is a korábbiaknál több simogatásra és előjátékra van szükségük ahhoz, hogy izgalmi állapotba kerüljenek.

Idősebb korban az orgazmus élménye a fiatalkoritól sokban különbözhet, gyakran akár még élvezetesebb is lehet.

Az orgazmust a nők nehezebben érik el, mint a férfiak, és nagyon sokan aktus közben nem is élik át. Ez azonban nem csökkenti a szeretkezés élvezetét, A szex nem pusztán az orgazmus elérése miatt zajló folyamat, hanem élvezetes közelség és a közös élmény átélése.

Az évek múlásával a pénisz, különösen a makk érzékenysége csökken. Egyes férfiakat ez zavar, ám mások számára kellemes felfedezés, mivel így nem kell fékezniük a korai ejakulációt.

Az idősebb férfi orgazmusa más, mint a fiatalé. – Az ejakuláció erőssége és az ondó mennyisége csökken az évek múltával – mondja Olavi Lukkarinen. – Az orgazmus nem mindig olyan erős, mint fiatalabb korban, de még 80 év felettiek is ejakulálhatnak.

7. Az aktus nélküli szex nem kielégítő Bár a szexuális képesség és az aktus előfeltételei gyengülnek idősebb korban, ez akár előnyökkel is járhat. – Túlzottan orgazmusközpontúak vagyunk. Vajon egy hetvenévesnek ugyanolyan nemi élet kell, mint egy húszévesnek? A test és a pszichikum megváltozik, és idősebb korban elbúcsúzhatunk a teljesítmény-központú szextől.

A társ halála vagy egy súlyos betegség miatt sokan állandó partner nélkül élnek. De még ez sem jelenti azt, hogy teljesen le kell mondani a szexualitásról. Ha valaki nem keres magának új partnert, az szégyenérzet nélkül élvezheti a maszturbálást.

Mindenki a saját szexualitása legjobb szakértője. Ha valaki elégedett a szex nélküli élettel, abban sincs semmi abnormális.

Ismerkedjünk meg a tantrikus szexszel. Ez spirituálisabb, meditatívabb szexualitást jelent, azaz inkább a bensőségességre és a kapcsolat keresésére összpontosít, nem pusztán a technikára. A kalandvágy, a játékos elme és a lelkes keresés merőben váratlan felfedezésekhez vezethet az életben. – Soha nem késő élvezni a szexet!

Szerzők:

Tuula Emas, a finnországi Vaasában működő, Erenova Szexuális Egészségi és Párkapcsolati Klinika szexológusa

Olavi Lukkarinen, az oului Diakonissza Intézet urológusprofesszora

Maija Kajan, a tamperei Nőgyógyászati és Urológiai Központ nőgyógyásza

Forrás Reader's Digest

"Kedves Vendégünk! Minden egyes blog bejegyzést komoly munka előz meg. Célunk, hogy, olyan megoldásokat adjunk Önnek, amelyeket a blog elolvasását vagy videós előadást követően, azonnal be tudja építeni az életébe! A weboldalon lévő és online beteginformációk nem helyettesíti az orvosi vizsgálatokat csak kiegészíti azokat. A 9 lépés oldal szolgáltatásai kizárólag az egészség megőrzésére irányulnak. Fontos, hogy egészségügyi panaszai esetén továbbra is forduljon orvosához és tartsa be az utasításait." -
Dr. Nagy Tamás orvos, egészségügyi-közgazdász

Tik-Tok

Nézze meg rövid, szórakoztató és  rendkívül hasznos ismeret-terjesztő videóinkat a Tik-Tok csatornánkon!

Online shopping
  • TikTok
Kiemelt közlések
Keressen minket
  • Facebook Basic Square
  • TikTok
  • Videótár
bottom of page