top of page

Szarkoidózis

Szerző képe: Dr. Nagy TamásDr. Nagy Tamás

A gyulladásos sejtek felszaporodásával, a tüdőben hegesedéssel járó betegség a szarkoidózis és sajnos jobbára a fiatalabb korosztály betegsége.

A Johns Hopkins University School of Medicine kutatói a közelmúltban egy lehetséges oki fehérjét fedeztek fel a szarkoidózis hátterében. Az ún. amyloid-A-ról korábban már kiderült, hogy számos kórkép létrejöttében hat közre, többek között Alzheimer-kórban, tüdőrákban és Crohn-betegségben.

Ezek mind gyulladásos kórképek és valószínűleg a sejtekben lévő gyulladás csökkentésével javulhat a helyzet.

A szérum-amyloid-A hatásmechanizmusának pontosabb megértéséhez még vizsgálatok kellenek. A humán tüdősejtekkel végzett kísérletek szerint egy specifikus receptor, a toll-like receptor-2 (TLR2) blokkolásával gátolható volt a szarkoidózisban jellegzetes gyulladásos reakció.

Ilyen toll-receptorokon keresztül hat pl. a bélflóra negatív irányú változása a fehérvérsejtekre, amiből ennek hatására gyulladást kiváltó ún. citokinek szabadulnak fel.

Addig is, amíg idáig eljutnak, a kutatók most egy olyan diagnosztikai teszt kidolgozásán fáradoznak, amelynek segítségével előre megmondható, kik azok, akik előreláthatólag minden különösebb beavatkozás nélkül is felgyógyulnak a betegségből, illetve mely esetekben kell számítani arra, hogy a gyulladás tartósan fennmarad, hegesedés, nehézlégzés és szívelégtelenség alakulhat ki, illetve tüdőtranszplantáció válhat szükségessé.

Az üzleti megoldásokra utaló estleges jövedelmekre, bevételekre vonatkozó adatok tájékoztató jellegűek, időben változhatnak, semmilyen ajánlatot vagy ígérvényt sem tartalmaznak. Minden ember sikere azon múlik, hogy mennyi munkát tesz bele az üzletébe és képes-e gyorsan alkalmazkodni, tanulni, tapasztalatait új üzleti koncepciójában alkalmazni és elköteleződik-e egy fenntartható, etikus üzleti modell felépítése iránt.

 

Az egészségtippek blog tartalmai oktatási célúak és nem helyettesítik az orvosi vizsgálatokat csak kiegészítik azokat. Nem minősülnek orvosi tanácsadásnak, sem a betegségek diagnosztizálásának, kezelésének vagy megelőzésének és nem helyettesítik a háziorvosának vagy kezelőorvosának véleményét. Egészségügyi panaszok esetén haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát és tartsa be az utasításait. 

bottom of page